- Nowy
JAK OPOWIADAĆ O PRZESZŁOŚCI? OLGA GITKIEWICZ
DATA KURSU - 01.03.2025
Jesteście bezpieczni - połączenie jest szyfrowane
Lubimy patrzeć w przeszłość – swoją, bliskich, miejsca, z którym jesteśmy związani. Ta przeszłość mówi do nas ze starych zdjęć, pocztówek, dokumentów osobistych, map.
Podczas warsztatów z archiwistyki osoby zainteresowane badaniem przeszłości dowiedzą się, jak zaglądać do szuflad, jak zbierać informacje archiwalne i jak je weryfikować, jak korzystać z różnorodnych źródeł i jak je interpretować.
Warsztaty składają się z trzech części. Pierwsza to teoretyczne wprowadzenie (2,5h), po którym uczestnicy i uczestniczki będą pracować na źródłach (2h). Ćwiczenia będą analizowane w drugiej części warsztatów oraz podczas konsultacji z prowadzącą.
Ramowy program warsztatów
Czym właściwie jest kwerenda i od czego ją zacząć
Gdzie znajdować stare dokumenty i jak je czytać
Ile można znaleźć w internecie
Wizyty w archiwach, w urzędach i innych instytucjach
Źródła pisane i niepisane
Co można zobaczyć na starych fotografiach
Jak rozmawiać ze świadkami historii, czyli osobami, które pamiętają
Czym jest pamięć
Olga Gitkiewicz – reporterka, redaktorka, felietonistka. Bada świat pracy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z Instytutem Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę „Nie hańbi” (2017) o polskim rynku pracy. Reportaż „Nie zdążę” (2019) został nagrodzony tytułem Reporterska Książka Roku Grand Press.
Opis
- CZAS TRWANIA
- 9:00 - 18:00
- PROWADZENIE
- OLGA GITKIEWICZ
- MIEJSCE
- Faktyczny Dom Kultury, Warszawa, Gałczyńskiego 12
- DATA KURSU
- 01.03.2025
Zobacz także