Anomalia
search
  • Anomalia

Anomalia

49,90 zł
Brutto
Ilość

  BEZPIECZEŃSTWO

Jesteście bezpieczni - połączenie jest szyfrowane

  DOSTAWA

Odbiór we Wrzeniu Świata (Gałczyńskiego 7), wysyłka InPost lub wymyślamy indywidualny sposób.

  ZWROTY

Można zwrócić nieuszkodzony produkt - szczegóły w regulaminie

Pastisz, thriller, eksperyment myślowy, satyra polityczna, powieść science fiction, psychologiczno-obyczajowa, a może jeszcze inna? Czym tak naprawdę jest książka "Anomalia", której autorem jest Herve Le Tellier, ciężko stwierdzić. Być może po prostu jest tym, co wybrzmiewa w jej tytule- anomalią. 

Dlaczego tak trudno dopasować "Anomalię" do konkretnego gatunku literackiego? Odpowiedź jest w tym przypadku prosta: Herve Le Tellier w swojej książce zbudował wielki, skomplikowany świat, w którym przeplata się wiele gatunków nie tylko literackich, ale także filmowych, wśród których znajdziemy między innymi ukryte nawiązania do popularnych netfliksowych seriali, takich jak "Dexter", czy "Czarne Lustro". Jeżeli chodzi o film, to miłośnicy kina z pewnością zauważą inspiracje filmami Christophera Nolana, Briana de Palmy, Quentina Tarantino czy rodzeństwa Wachowskich, natomiast wśród kontekstów literackich można wymienić twórczość między innymi Tołstoja, Pielewina, Kafki, Sterna’a, Aragona, Queneau, Pereca, Gary’ego, Mallarmégo czy Calvina.

Kluczowym tematem powieści jest spotkanie z sobowtórem. Na skutek tytułowej anomalii ten sam samolot z tymi samymi pasażerami na pokładzie, ląduje w miejscu docelowym dwa razy w przeciągu dwóch miesięcy. Bohaterowie i ich bliscy spotykają się z kopiami samych siebie, starszymi o kilka miesięcy. Autor zmusza nas tym samym do refleksji nad tym, jak sami zareagowali byśmy w takiej sytuacji: o co walczylibyśmy z sobowtórem, z czego bylibyśmy gotowi zrezygnować, jaka relacja wytworzyłaby się między nami, a... nami?

Powieść "Anomalia" stawia nas przed szeregiem trudnych pytań, czasem znanych nam już z powieści science fiction, ale przedstawionych w zupełnie inny sposób. Pobudza wyobraźnię czytelnika w sposób, jaki rzadko zdarza się we współczesnej literaturze.

"Anomalia" uważana jest za jedną z najinteligentniejszych i jednocześnie najbardziej zabawnych współczesnych powieści. W 2020 roku książka otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę literacka we Francji- Prix Goncourt, a następnie została wyróżniona polskim odpowiednikiem tej nagrody- Liste Goncourt: le Choix Polonais. W samej Francji sprzedano do tej pory ponad milion egzemplarzy "Anomalii", co stanowi ogromny sukces wydawniczy i czyni ją najlepiej sprzedającą się laureatką Prix Goncourt od czasów opublikowanego w 1984 roku "Kochanka" Marguerite Duras.

Opis

AUTOR
Hervé Le Tellier
WYDAWNICTWO
Filtry