• Wyprzedaż!
search

Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska

39,90 zł
Brutto

Wyjątkowa książka, która w prosty sposób podsumowuje życie i twórczość doskonałego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych jego pracami.

Ilość
Obecnie brak na stanie

  BEZPIECZEŃSTWO

Jesteście bezpieczni - połączenie jest szyfrowane

  DOSTAWA

Odbiór we Wrzeniu Świata (Gałczyńskiego 7), wysyłka InPost lub wymyślamy indywidualny sposób.

  ZWROTY

Można zwrócić nieuszkodzony produkt *Warsztaty Miedzianka - szczegóły w regulaminie

Wyjątkowa książka, która w prosty sposób podsumowuje życie i twórczość doskonałego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych jego pracami.

Ryszard Kapuściński nazywany jest legendą polskiego i światowego reportażu, określany niejednokrotnie mianem "cesarza reportażu". Był jednym z najczęściej tłumaczonych za granicą polskich autorów. Przekładów jego poezji na język angielski dokonywał Marek Kusiba, który po raz pierwszy zetknął się z Kapuścińskim osobiście w 1980 roku. Ich znajomość trwała ponad ćwierć wieku, aż do śmierci reportażysty. Historia tej znajomości stała się kanwą książki Marka Kusiby. Nie jest to biografia, Ryszard Kapuściński nie życzył sobie tworzenia jego biografii, czy też spisywania wywiadów-rzek, stanowczo odmawiał również propozycjom napisania autobiografii. Nic dziwnego, gdyż swoje życie opisał w swych książkach, takich jak chociażby "Podróże z Herodotem", "Lapidaria", "Heban" czy "Imperium". 

Marek Kusiba przez lata z niezwykłą starannością odnotowywał, a także nagrywał każde spotkanie i rozmowę z Ryszardem Kapuścińskim. Ich rozmowy miały charakter głównie przyjacielski, a nie zawodowy, autor utrwalał je dla siebie, jako cenne lekcje rzemiosła, pomagały mu one również w zrozumieniu otaczającego go świata i ludzi. W ten sposób, jak się okazało, zebrał materiał na książkę, stanowiącą opowieść o człowieku bardzo mu bliskim, choć, ze względu na odległość, jaka ich dzieliła (autor od ponad 30 lat mieszka w Kanadzie), pozostającym w oddaleniu. 

W swej publikacji Marek Kusiba ukazuje Kapuścińskiego nieznanego w Polsce, pokazuje i przybliża te wątki jego twórczości, które w Polsce nie zostały rozpoznane lub przemilczała je krajowa krytyka. Opowiada o kolejnych etapach poznawania legendarnego reportażysty, o swojej fascynacji jego tekstami, a w szczególności poezją, o szacunku, jakim Kapuściński darzył autorów przekładów swej twórczości, a także recenzentów swoich książek, o wspólnych pasjach i podróżach. Jak sam przyznaje, każda z ich rozmów była nie tylko okazją do obcowania z wybitną osobowością, ale również lekcją skromności, uważności i zawodu.

Marek Kusiba to urodzony w 1951 roku w Krośnie reporter, poeta, dziennikarz i tłumacz. Jest autorem kilkunastu książek, w tym kilku tomów wierszy, zbiorów felietonów oraz biografii. Od 1984 roku mieszka w Kanadzie. W 2007 roku, wraz z Dianą Kuprel, dokonał przekładu na język angielski wyboru wierszy Ryszarda Kapuścińskiego "I Wrote Stone".

1

Opis

AUTOR
Marek Kusiba
WYDAWNICTWO
ZNAK