MAPY ROMANTYKÓW DOROTA SIWICKA

49,99 zł
Brutto

Dorota Siwicka w swojej znakomitej książce pokazuje, w jaki sposób mapy stały się krajobrazem duszy polskich romantyków. 

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Książka Doroty Siwickiej jest rewelacyjna z kilku powodów.
Po pierwsze, łączy kartografię (geografię) z myśleniem historycznym, literackim i wyobraźnią humanistyczną, co w naszych czasach nie zdarza się często. 
Po drugie, bardzo celna wydaje się metafora "paktu kartograficznego" jako odpowiednik "paktu autobiograficznego" Lejeune`a. Kartografia zawsze staje się obrazem duszy, o czym wiedział doskonale Benjamin, próbując pisać Paryskie pasaże, i kiedy cytował osiemnastowiecznych autorów francuskich. Dorota Siwicka w swojej znakomitej książce pokazuje, w jaki sposób mapy stały się krajobrazem duszy polskich romantyków. 
Po trzecie, w Mapach romantyków króluje znakomita metafora kulinarna, spajająca "interdyscyplinarność" całego przedsięwzięcia: gâteau des rois. Do podzielenia. Motyw analizowany przez Dorotę Siwicką rygorystycznie i konsekwentnie. We współczesnej francuszczyźnie mówi się: galettes des rois. W środku galette tkwi feve - czyli ziarno. Analizy Doroty Siwickiej dotarły do feve, czyli do serca kartografii romantycznej.
Z recenzji prof. Krzysztofa Rutkowskiego

Opis

Autor
Dorota Siwicka
Wydawnictwo
INSTYTUT BADAŃ LITERACKICH
Seria
Nowa Biblioteka Romantyczna
ISBN
9788366076266
Okładka
Twarda
Liczba stron
142
Rok wydania
2019