Brat dalajlamy. Moja historia walki o Tybet Zobacz większe

Brat dalajlamy. Moja historia walki o Tybet

Nowy

Fascynująca i ważna książka ukazująca prawdziwą walkę Tybetu o niepodległość. Wspaniała historia.

„The Wall Street Journal”

Więcej szczegółów

44,90 zł

Add to wishlist

Opis

Autor Gjalo Thondup
Autor Anne F. Thurston
Przekład Maciej Kositorny
ISBN 9788380493193
Liczba stron 320
Rok wydania 2016

Więcej informacji

Przed północą 17 marca 1959 roku Dalajlama XIV ubrany jak zwykły tybetański żołnierz, z karabinem przewieszonym przez ramię i z zaledwie czterema pomocnikami u boku, wymknął się ze swojej letniej rezydencji i uciekł do Indii. Wkrótce społeczność międzynarodowa dowiedziała się więcej o niezwykłej historii małego górskiego narodu, a sam dalajlama stał się jednym z najbardziej cenionych duchowych przywódców na świecie.

Gjalo Thondup jako jedyny z czterech braci dalajlamy, którzy dożyli dorosłego wieku, nie został przeznaczony do życia zakonnego. Mógł więc tym bardziej zaangażować się w działalność na rzecz swojego uciśnionego narodu. Lawirował między największymi światowymi siłami i negocjował z dyplomatami na najwyższym szczeblu, nieraz z trudem odróżniając szczerą wolę od ukrytych intencji. Poświęcił sześćdziesiąt lat życia walce o przyszłość Tybetu. W tej książce po raz pierwszy opowiada swoją niezwykłą historię.

 • Żadnej ze znanych mi książek dotyczących Tybetu nie napisał autor będący postacią równie barwną i kontrowersyjną. Gjalo Thondup, przy całej swej przewrotnej skromności, jest politycznym rozrabiaką w malowniczym, mniej lub bardziej wdzięcznym tybetańskim stylu. Jako krewny dalajlamy cieszy się wprawdzie nietykalnością i mało kto ma odwagę oficjalnie go krytykować, jednak przez lata, kiedy to zawiadywał tybetańską polityką zagraniczną, zdołał narazić się zarówno tybetańskiej diasporze, której część zarzuca mu butę, samowolę, despotyzm, pazerność i stronniczość, jak i rzeszom buddolubnych hipisów, niemogącym mu darować, i słusznie, konszachtów z CIA. Zważywszy przy tym na jego niezwykle złożoną biografię, jedno jest pewne: opowieści starszego brata Dalajlamy XIV, choć słuchać ich należy ostrożnie, nie mają prawa być nudne.

  Natasza Goerke
 • Fascynująca i ważna książka ukazująca prawdziwą walkę Tybetu o niepodległość. Wspaniała historia.

  „The Wall Street Journal”
 • Wciągająca opowieść o tybetańskich próbach odzyskania niepodległości oraz o niesamowitym męstwie i odwadze Thondupa.

  „Publishers Weekly”
 • Jeżeli szukasz szczegółowej opowieści o historii, życiu i problemach Tybetu, dalajlamy i jego rodziny, znajdziesz to wszystko w niesamowitej książce „Brat dalajlamy”.

  „Booklist”
 • Niesamowita historia Gjalo Thondupa, starszego brata dalajlamy i kluczowej postaci w tybetańskiej walce o niepodległość, opowiadająca o zmaganiach Tybetu i jego mieszkańców w walce o wolność i prawo do własnej kultury.

  Thubten Samphel, „Hindustan Times"

Opinie

No customer comments for the moment.

Napisz opinię

Brat dalajlamy. Moja historia walki o Tybet

Brat dalajlamy. Moja historia walki o Tybet

Fascynująca i ważna książka ukazująca prawdziwą walkę Tybetu o niepodległość. Wspaniała historia.

„The Wall Street Journal”

Napisz opinię

30 Inne produkty w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: