Boiko Zobacz większe

Boiko

Nowy

BOIKO pozbawione jest fajerwerków. Skromnie wydana publikacja przyciąga swoją prostotą. Ma w sobie coś szlachetnego, co zawiera się w nieuleganiu modom i podążaniu własną ścieżką. 

Więcej szczegółów

180,00 zł

Add to wishlist

Opis

Autor Jan Brykczyński
Wydawnictwo Self-published
ISBN 9788393924509
Okładka twarda
Liczba stron 85
Rok wydania 2014

Więcej informacji

Niewinnie wyglądająca, biała, płócienna okładka z tłoczonym tytułem i pomysłowo wykorzystanym magnesem kryje w sobie bajkową historię, ujętą w ramy niebieskich wyklejek. Czysta, nienarzucająca się forma doskonale współgra z treścią książki. Malarskie zdjęcia pokazują ginący świat, który Jan Brykczyński odnalazł na Bojkowszczyźnie.

Wilk stąpający ostrożnie po zimowym polu, człowiek trzymający pod łóżkiem stertę ziemniaków, kobieta spoglądająca nieśmiało w kierunku drewnianej kołyski, młodzi ludzie pozujący z małym dzieckiem w barwnym wnętrzu wiejskiej izby, mężczyźni stojący ze świecznikami w dłoniach nad łóżkiem zmarłej, samotny mężczyzna z kosą, rodzina zgromadzona przy wozie drabiniastym - to wyraziste, archetypiczne obrazy, które zapadają w pamięć. Część z nas zapewne nosi je w sobie od dawna (do tych osób zaliczam się i ja), a fotografie Brykczyńskiego tylko je uwalniają. Prace odwołują się do naszych wspomnień z dzieciństwa, marzeń i snów. 

Zdjęcia zimowe od tych wykonanych w lecie rozdziela gorzki tekst Tarasa Prochaśko, w którym pisze o ginącej kulturze ludu zamieszkującego malownicze ukraińskie podkarpacie. Książka członka Sputnik Photos to jednak nie tylko historia o samych Bojkach, ale może bardziej o tęsknocie za pewnym idyllicznym, baśniowym miejscem, które być może istnieje tylko w naszej wyobraźni. O świecie, w którym rzeczywistość jest nierozerwalnie spleciona z magią, gdzie obrzędy, tradycje i legendy mają nadal ogromne znaczenie. To miejsce, w którym pogrzeb i świniobicie traktowane są z takim samym szacunkiem, w końcu są częścią tego samego życia.

Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego to przykład świadomego kroczenia obraną drogą twórczą. Fotograf nie ogląda się na popularne nurty, a konsekwentnie snuje swoją opowieść o życiu na prowincji, na której odnajduje to, czego brakuje mu w miejskim życiu. W wielobarwnej historii o Bojkach uderza mnie szczerość, z jaką twórca przybliża nam ten temat. Jedną z głównych zalet tej przepięknej książki jest również jej prostolinijność.

BOIKO pozbawione jest fajerwerków. Skromnie wydana publikacja przyciąga swoją prostotą. Ma w sobie coś szlachetnego, co zawiera się w nieuleganiu modom i podążaniu własną ścieżką. Wydawnictwo emanuje delikatnym pięknem, które dobrze jest kontemplować w ciszy i samotności. Kilkuletnia praca Brykczyńskiego zaowocowała dziełem ponadczasowym, do którego nie raz będę wracał, by odkrywać kolejne warstwy tej wielopłaszczyznowej opowieści o stracie i tęsknocie.

Format: 23 x 21cm
Twarda oprawa
37 zdjęć
Tekst: Taras Prochaśko
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design

Opinie

No customer comments for the moment.

Napisz opinię

Boiko

Boiko

BOIKO pozbawione jest fajerwerków. Skromnie wydana publikacja przyciąga swoją prostotą. Ma w sobie coś szlachetnego, co zawiera się w nieuleganiu modom i podążaniu własną ścieżką. 

Napisz opinię

15 Inne produkty w tej samej kategorii: